قالب وردپرس

بازخورد دادن

بازخورد سازنده

تشویق کردن از تنذیر کردن ( ترساندن، هشدار دادن) تحریک کننده تر است.

ترجیح می دهم شادی و شوق رسیدن به چیزی باعث حرکتم شود تا ترس از دست دادن آن.

اگر زندگی با همه ی خطاها و صواب هایش، تجربه است و ما کاملا انسانیم ( و انسان های کاملی نیستیم) لازم است به همدیگر اجازه بدهیم که اشتباه کنیم. سخت نگیریم. همدیگر را مورد مواخذه قرار ندهیم. اشتباهات و شکست های ما تجربیاتی هستند که راه درست و موفقیت را به ما نشان می دهند. کسی از همه موفق تر است که بیشتر از همه شکست خورده باشد.

اگر خودمان را با تمام ویژگی هایمان ( چه ویژگی هایی که دوستشان نداریم و چه ویژگی هایی که به آن ها مباهات می کنیم) دوست داشته باشیم،  با اشتباهات دیگران راحت تر کنار خواهیم آمد.

جمله ی  ” از تو بعیده”  و ” از تو انتظار نداشتم” را از دایره ی جملات خود حذف کنیم و از همه انتظار داشته باشیم. “ما انسان های کاملی نیستیم ما کاملا انسانیم”. بابت اشتباهات دیگران، آن ها را شماتت نکنیم. برای گوشزد کردن و انتقاد کردن، روش بهتری هم وجود دارد.

در کوچینگ، از واژه ی “بازخورد” به جای انتقاد استفاده می شود. الگوی بازخورد به دلیل رعایت شان و جایگاه انسانی افراد، شیوه ای انسان ساز است. طبق این الگو موظف هستیم، قبل از دادن بازخورد از فرد اجازه بگیریم و در صورتی که او اجازه دهد، بازخورد می دهیم. ویژگی دیگری که بازخورد دادن دارد این است که قبل از بازخورد خود، عبارت “من این برداشت رو دارم” یا ” حرف های شما این احساس رو به من داد” را به کار می بریم و پس از آن پرسش “آیا برداشت من یا احساس من درست بود؟”  را استفاده می کنیم.

رعایت این نکات ظریف، تاثیر تربیتی دارد و باعث پرورش مخاطب می شود؛ ایجاد آرامش و امنیت می کند زیرا مخاطب متوجه می شود که مورد قضاوت قرار نگرفته است. به این ترتیب دیگر مخاطب شما حالت تدافعی نمی گیرد چون احساس نمی کند که حق او نادیده گرفته شده است. حرفی که او از طرف مقابل می شنود برداشت شخص است که اگر با برداشت شخص موافق باشد، حرف او را می پذیرد و حرف خود را اصلاح می کند و اگر برداشت درست نباشد می تواند بگوید، نه برداشت شما نسبت به حرف یا رفتار من درست نیست.

به این ترتیب ویژگی یک ارتباط سالم و سازنده رعایت شده است. هر دو طرف احساس خود را بیان کرده اند بدون اینکه کسی ناراحت و دلخور شود.

اگر جالب است می توانید به دوستانتان نشان دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *