قالب وردپرس

تعقیب رویاها

این روز ها همزمان با مسابقات المپیک، با خیل فیلم ها و تصاویری روبرو هستم که انسان هایی را روایت می کنند که در راه رسیدن به رویاهایشان مداومت دارند. از فیلم کوتاهی که قهرمان دونده ی زنی را نشان می دهد گرفته که قبل از شروع مسابقه اش، با شادی در حال گرم کردن خود است( در حالی که رقبایش چهره ای برافروخته ناشی از استرس دارند. شک ندارم که این دونده می دانست که چند دقیقه ی دیگر قرار است مدال طلا را بدست آورد) تا تصویر جوزف اسکولینگ که در ۱۳سالگی با الگویش مایکل فلپس عکس گرفته و حالا بعد از ۸ سال، با پیروزی بر الگویش طلای ۱۰۰ متر پروانه المپیک ریو را می گیرد و کیانوش رستمی خودمان که پس از زدن رکورد المپیک، در حالی که وزنه را همچنان بالای سر داشت لبخند رضایت بر لب داشت و نام کشورش را فریاد می زد. به راست چه نیرویی در این فریاد نهفته بود؟ اجازه دهید این اتفاقات تاثیر بخش را با

جدیدترین انیمیشن کمپانی دیزنی پیوند بزنم. جایی که جودی هاپز مصرانه در تعقیب رویاهایش است و تاثیر مثبتی بر تماشاگر می گذارد:

جودی هاپز judy hopps خرگوش ماده ی کوچولویی است که در خانواده ای بزرگ شده است که نسل اندر نسل کشاورز بوده اند. جودی با بقیه فرق دارد. او رویایی بزرگ در سر دارد. او آرزو دارد در اداره ی پلیس “زوتوپیا” سرزمینی که تاکنون هیچ خرگوشی پلیس نشده است، مشغول به کار شود. اطرافیان رویای او را مورد تمسخر قرار می دهند. پدر و مادرش هم دلسوزانه او را نصیحت می کنند که به همان کار در مزرعه کشت هویج‌شان ادامه دهد و رویاپردازی را فراموش کند. اما جودی چیزی جز رویایش را واقعی نمی داند. او همواره پشتیبان افراد مظلوم است و سرنخ‌های جنایی را دنبال می‌کند. چند سال بعد جودی برای ملحق شدن به نیروی پلیس نام‌نویسی می‌کند. از آزمون‌های استخدامی و آمادگی جسمانی سربلند بیرون آمده و برای شروع به کار به نیروی پلیس بزرگ‌ترین شهر آنجا که همه‌ی جوانان آرزوی رفتن به آنجا را دارند، زوتوپیا Zootopia ، معرفی می‌شود. هر کسی این توانایی را دارد که داستان خودش را بسازد به شرطی که رویاهای خود را جدی بگیرد. از خانواده و دوستان خداحافظی کرده و با شوق بسیار به‌طرف آنجا رهسپار می‌شود. وقتی بر سر رویایت مداومت کنی دیگران را با خود همراه خواهی ساخت.

او وارد شهر رویاهایش می شود؛ اما در اداره ی پلیس زوتوپیا کسی او را تحویل نمی گیرد و او را به کار خسته کننده و پیش و پا افتاده ی نوشتن جریمه گمارده می شود. کسی رویای جودی را جدی نمی گیرد حتی در زوتوپیا که آرمان شهر حیوانات است و موجودات تکامل‌یافته و متمدن در آن ساکن اند، چرا که پلیس‌شدن شغل حیواناتِ بزرگ و تنومند است و یک خرگوش زیاد در آن دوام نمی‌آورد. جودی به خاطر خرگوش‌بودن، فقط حق بامزه‌بودن دارد و چون یک دختر است، نمی‌تواند پلیس شود. او با دل شکستگی به سر کار می رود. اما در همین کار نیز شایستگی خود را با نوشتن تعداد بالای جریمه‌ نشان می دهد. اما همچنان ذهن جودی درگیر رویای خود است؛ آنقدر که بالاخره موفق می‌شود پرونده ی گم‌شدن راسو را به دست آورد. او در این مسیر از کمک روباهی به اسم نیک وایلد بهره مند می شود و بالاخره موفق می شود رویای خود را محقق کند و به عنوان افسر نمونه پلیس معرفی شود.

 

دیالوگ کلیدی از زبان نیک این است: نگذار کسی زمین خوردنتو ببینه

 

جودی اگرچه حسابی با نیک رفیق می‌شود، اما کماکان از ته دل به او اعتماد ندارد. تقصیری هم ندارد، دلایل زیادی از جمله حرف‌های والدینش که مادام توی گوشش از خطر روباه‌ها خوانده اند باعث شده است تا او به این موضوع باور پیدا کند. هر کس مجاز به خطاست اما مجاز به تکرار آن نیست. او در سخنرانی خود به‌طرز ناخواسته‌ای اطرافیانش را با برچسب‌های «درنده» و «شکار» خطاب کرد و نیک که همواره قصد دارد به عنوان یک «فرد» شناخته می کند، خود را در معرض پیش داوری جودی دید و بسیار از قضاوت او ناراحت شد. دغدغه ی جودی این است که دنیا جای بهتری برای زندگی شود. او به همین خاطر پلیس شده است. او حالا متوجه شده است که برای اینکه دنیا جای بهتری برای زندگی شود لازم است هر کس از خودش شروع کند. من وقتی خودم را اصلاح کنم دنیا اصلاح می شود.

شعر موسیقی تیتراژ گویا از زبان جودی است:

من امشب خراب کردم، من در مبارزه‌ای دیگر باختم

من هنوز هم خراب می‌کنم اما دوباره شروع خواهم کرد

به سقوط کردن ادامه میدم، به زمین خوردن ادامه میدم

همیشه بلند میشم تا ببینم چه اتفاقاتی در راهه

پرنده‌ها فقط پرواز نمی‌کنند، اون‌ها سقوط می‌کنن و بلند میشن

هیچ کس بدون اینکه مرتکب اشتباه (خطا و گناه) بشه یاد نمی‌گیره

من شکست نمی‌خورم، نه من پا پس نمی‌کشم

تا وقتی که به آخر برسم و دوباره از نو شروع کنم

نه من دست بردار نیستم، من میخوام همه راه‌ها رو امتحان کنم

من به انجام اشتباهات (خطاها و گناهان) جدید ادامه میدم

من هر روز انجام این اشتباهات (خطاها و گناهان) جدید رو ادامه میدم

همه چیز رو امتحان می‌کنم، هر چیزی رو انجام میدم

 

منابع+++++

اگر جالب است می توانید به دوستانتان نشان دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *