قالب وردپرس

چرا از بیان احساسات وحشت داریم؟

(از حال بد به حال خوب: دیوید برنز – مترجم: دکتر مهدی قراچه داغی)

چرا از بیان آشکار احساساتمان وحشت داریم؟

«اگر حرف دلم را بزنم مشتم باز می شود و نمی دانم او چه جوابی خواهد داد» این جمله مهم ترین دلیل عدم برقراری یک ارتباط خوب است. این ترس از آسیب پذیری، مسبب اصلی ایجاد یک ارتباط بد است. با این طرز برخورد، خود را در جعبه ای محبوس می کنید و با علامت و مورس ( کلام کوتاه، کنایه آمیز و گاهی تحقیر کننده) با همسرتان صحبت می کنید. انکار احساسات بسیار متداول است. خیلی ها نگرانند که اگر احساسات خود را با صراحت مطرح کنند به خطر بیفتند.

زن و شوهری را در نظر بگیرید. شوهر به داشتن بچه علاقمند است اما زن مخالف است. شوهر سخت کار می کند و به کار خود علاقمند است. اما زن ترجیح می دهد که شوهرش برای صرف شام، سر وقت به خانه بیاید و شب را باهم بگذرانند این برای زن بسیار مهم تر از ساعت ها کار کردن و پول در آوردن شوهرش است. او می گوید شوهرش با کارش ازدواج کرده، اما شوهر احساس می کند که زن قدر زحمات او را نمی داند. او انتظار دارد که زن قدر موفقیت های شغلی او را بداند و به موقعیت شغلی او احترام بگذارد. شوهر عمیقا دلش بچه می خواهد و هر گاه راجع به این موضوع و موضوعات دیگر گفتگو می کنند، کار به جای باریک می کشد. شوهر او را متهم می کند که تو به فکر زندگی مشترکمان نیستی و قدر این زندگی را نمی دانی؛ زن نیز پاسخ می دهد که تو خودخواهی و همه چیز را برای خودت می خواهی.

کلید ارتباطی این دو چیست؟ چگونه ارتباطی می تواند گره کار را باز کند؟

این نشا نه ها نشانه های یک ارتباط بد هستند. نه احساسی بیان می شود و نه احساس طرف مقابل درک می شود و هر دو طرف یکدیگر را به چیزی غیر واقعی متهم می کنند. شوهر می تواند احساساتش را شفاف بیان کند: «از حرف تو دلگیرم. تو می گویی که من به فکر تو نیستم، اما من تو را دوست دارم و تمام تلاش من برای راضی کردن توست. تو می دانی من بچه دوست دارم اما مخالت می کنی. می توانی بگویی چرا؟» شوهر با گفتن این مطلب احساساتش را به طور صریح بیان می کند و به این ترتیب زن نیز تشویق می شود احساساتش را بیان کند.

ارتباط بد تقریبا همیشه بابحث و گفتگوی جدلی همراه است. بار دیگر تاکید می کنم که انسان ها بیش از هر چیز می خواهند کسی آن ها را درک کند.

 

اگر جالب است می توانید به دوستانتان نشان دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *