قالب وردپرس

پرورش

چالش ارتباط موثر

 

بسیار پیش می آید که فرزندمان با تردید کاری را انجام می دهد. گویی به توانایی خود شک دارد. من درباره ی تردیدی که نتیجه ی یک ترس و دلهره است صحبت می کنم؛ ترس از رانده شدن از جانب نزدیک ترین اعضای خانواده یعنی پدر و مادر. فرزند همواره از این می ترسد که مبادا موفق نشود و نزدیکانش به او سرکوفت بزنند! این ترس، نتایج دیگری را هم به دنبال دارد، باعث ترس از شکست می شود، ممکن است فرزند را محتاط و ترسو بار بیاورد، همچنین چشمه ی خلاقیت او را بخشکاند. او دیگر برای شروع کارهای جدید و تجربیات تازه، قدرتی نخواهد داشت.
چه چیزی ترس از شکست را از بین می برد؟ حمایت و پشتیبانی. زمانی که او شکست بخورد، و شما به جای سرکوفت زدن به او بگویید: اشکالی ندارد. می توانی از نو شروع کنی.

حقیقت هم جز این نیست. برای انسان های موفق شکست معنی ندارد. هر تجربه آموزشی در پی دارد و مجموع این تجارب مسیر پیروزی را می سازد. با این برخورد فرزندتان احساس می کند که شما پشتیبان و همراهش هستید.

وقتی از بیرون به فرد نگاه می کنیم و می بینیم که او در معرض انجام یک کار اشتباه است ( مثلا برادر کوچک ترتان می خواهد در یک پروزه سرمایه گزاری کند، که از نظر شما ریسکش بالاست یا فرزندتان با دوستانی می خواه برود بیرون که از نظر شما شرایط مساعدی ندارند) تمام تلاشمان را می کنیم که به او بفهمانیم: راهی که میری اشتباه است. اما با مقاومت او مواجه می شویم. او  فکر می کند شما قصد دارید به او امر و نهی کنید و مانع رسیدنش به چیزهایی که دوست دارد شوید. چرا وقتی از روی خیر خواهی قصد کمک به فرد نزدیکی را دارید، او باید در مقابل شما موضع بگیرد؟ زیرا شما سعی دارید از زاویه ی نگاه خودتان به مساله نگاه کنید. در حقیقت شما حق انتخاب را از او می گیرید و او را در مسیر اجبار قرار می دهید.

نگاه کردن از زاویه ی خود یعنی شما بدون درک طرف مقابل، و بدون توجه به شرایطش، به او توصیه هایی می کنید؛ گاهی حتی سعی می کنید به جای او تصمیم بگیرید.
وقتی زاویه ی نگاهتان را تغییر می دهید و همراه او به موضوع نگاه می کنید، در این صورت احساسات او را درک می کنید و با توجه به شرایط او در تصمیم هایش همراهی می کنید. اینجا به او قدرت می دهید و به جای ترساندنش از عاقبت کار به او می گویید: اگر اصرار داری این کار را انجام بدهی من مخالفتی ندارم. این راه را برو. و اگر شکست بخوری،  راه دیگری را امتحان کن، اینها تجربه اند. سعی کن از تجربیاتت بیاموزی. در این مسیر من پشتیبان تو خواهم بود. با این نحوه ی برخورد او احساس می کند که شما درکش می کنید، او همراهی شما رو حس می کنه و از این به بعد خواهید دید که حرف شما رو گوش می دهد. این درک متقابل معجزه می کند.

اما اگر شما که این متن را می خوانید، خودتان مورد بی مهری نزدیکان قرار گرفته اید و به جای پشتیبانی، سرکوفت نثار شما می شود، آگاه باشید که  هر چیزی بهایی دارد! اگه می خواهید آدم موفقی باشید، لازم است با اینکه در ابتدا به چشم یک بازنده به شما نگاه شود، کنار بیایید. اگر می خواهید تغییر اساسی در زندگیتان ایجاد کنید، باید قبول کنید که ممکنست آرامش آنهایی که اوضاع را به همین منوال دوست دارند، را به هم بزنید.

واقعیت این است که هر چه مخالفت ها و سرکوفت ها بزرگ تر باشد، شما کار بزرگ تری و تصمیم عجیب و غریب تری در سر دارید.

اگر جالب است می توانید به دوستانتان نشان دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *