قالب وردپرس

مقایسه ی یک رفتار

همدلی

ترمینال پروازهای خارجی فرودگاه اتاتورک استانبول توسط عاملان انتحاری منفجر شد تا بدین شکل، یکی از بزرگ‌ترین حملات تروریستی در چند سال اخیر در یکی از حساس ترین نقاط ترکیه ثبت شود و علاوه بر ایجاد هزینه‌های انسانی، ضربه سختی به امنیت این کشور وارد آید و منجر به کشته شدن گروهی از مسافران حاضر در این فرودگاه شود.

این متن اخباری بود که چندی پیش پخش شد. منظور من از طرح این خبر این نیست که به ابعاد انسانی این فاجعه بپردازم؛ که مقصودم این است از زاویه ی دیگری به این حادثه نگاهی بیندازم.

در حاشیه ی این حادثه خبری شنیدم از رانندگان تاکسی ای که کرایه ی خود را از ۲۰دلار، به ۱۰۰دلار افزایش دادند. بلافاصله رفتار رانندگان تاکسی فرانسوی به یادم آمد. در حملات تروریستی مشابه در «بلژیک و پاریس»، رانندگان بصورت رایگان مردم را از محل حادثه به منزل یا محل امن، منتقل می کردند. 

این اتفاق من را به فکر وا داشت:

آیا این به معنی آن است که وضعیت معیشتی رانندگان در ترکیه نا مناسب است؟ و رانندگان فرانسوی از نظر مالی وضعیت خوبی دارند؟ آیا اصلا این مساله به مسائل مالی و مادی ربطی دارد و فشار مالی دلیل موجهی برای این رفتار است؟

سوال عمیق تر اینکه منشا رفتار های عمومی مردم (افکار عمومی) یک جامعه چیست؟ چه تفاوت هایی در جوامع مختلف، باعث بروز رفتار های متفاوت در مردم آن جامعه می شود؟ 

ودر نهایت در کجا باید پی پاسخ گشت؟

اگر جالب است می توانید به دوستانتان نشان دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *