قالب وردپرس

سوالات متداول

 
1

کوچینگ با مشاوره چه تفاوتی دارد؟

یک مشاور در یک زمینه تخصص دارد به همین دلیل با مسائل خارج از تخصص خود درگير نمی شود. مشاور متخصص برای حل يک مشکل خاص به مراجع خود پيشنهاد و راهکار ارائه می دهد و زمانی که مشکل حل شد صحنه را ترک می نمايد.
اما کوچ (مربی) با كمك مراجع، وضعيت را بررسی و يک نقشه ی اجرايی تهيه می کند. در کنار مراجع برای تجزيه، تحليل و حل مسأله کار می کند.
از منطر کوچینگ، هر فرد، متخصص زندگی خویش است و کوچ با به کار گرفتن دانش مراجع، با او در پيدا کردن راه حل مساله تشريک مساعی می کند. لزومی ندارد که کوچ در حرفه ی مراجع تخصص داشته باشد؛ کوچ سوالاتی را مطرح می کند و به جای دادن پیشنهاد و توصیه به مراجع، به او اجازه می دهد تا خود جواب را پيدا کند و ارزشهای مورد نظر خود را روشن سازد. يک مشاور به دنبال ريشه ی مشکل در گذشته می گردد و تمرکز او بر روی حل يک مشکل مي باشد. اما کوچینگ ريشه در حال و آينده دارد و بر پايه ی حرکت استوار است و مراجع و کوچ با هدف ايجاد آينده اي بهتر برای مراجع، با هم همکاری مي کنند.

2

کوچینگ با درمانگری چه تفاوتی دارد؟

يک درمانگر با يک شخص ناتوان و به منظور معالجه او کار می کند ولی يک کوچ با يک شخص توانا کار می کند تا توانائی های او را شکوفا و بارور سازد. اشخاصی به درمانگر مراجعه می کندد که می خواهند سلامتی روانی و عاطفی خود را به دست بیاورن، به همین دلیل غالبا با مشکلات آنها در گذشته و راه کارهای معالجه ی آنها درگير است.
اما يک کوچ (مربی) با اشخاص فعال کار می کند تا آنان را به سطح بالاتری ارتقا دهد. کوچینگ برای ارتقای مراجع نیازی به تجربیات گدشته فرد ندارد، بلکه تمرکز آن بر روی اهداف به سوی آينده است.یک مراجع می تواند همزمان از خدمات درمانگر و کوچ استفاده نماید.

3

کوچینگ با منتورینگ چه تفاوتی دارد؟

منتوری یا رايزنی رابطه ايست که با شخصی که در زمينه ای تبحر دارد بر قرار مي شود. رايزن معمولا از کوچ (مربی) مسن تر و با تجربه تر است. مراجع درحاليکه برای رايزن احترام زیادی قائل است از او درخواست راهنمائی و نصيحت مي کند و رايزن، دانش و تجربه ی خود را به مراجع اعطا مي کند.
اما کوچ نصیحت و راهنمایی نمی کند. او در کنار مراجع حرکت مي کند و با او مسائل را می بیند و مراجع را در ترسيم باورها و پيروی از راهنمايی های درونی خود حمايت مي نمايد.
رابطه ی کوچ و مراجع رابطه ای همسطح و همدلانه است.

4

چرا کوچینگ مفید است؟

به وسیله ی کوچینگ راه حل مختص به خودتان را کشف می کنید.
کسی به شما راه حل نمی دهد، کسی پیشنهادی به شما نمی دهد و یا توصیه ای به شما نمی کند. این شما هستید که با پاسخ دادن به سوالات مربی راه حل خود را پیدا می کنید.
در کوچینگ تمرکز بر روی شماست و آنچه می خواهید. مربی با مهارت خود در این مسیر تا رسیدن به مقصد در کنار شماست.

5

کوچینگ برای چه کسانی مفید است؟

کوچینگ برای شما مناسب است. شما که:

* درگیر چالشی هستید که حل آن برایتان اهمیت دارد: مثلا برایتان مهم است که کمرو و خجالتی بودن خود را کنار بگذارید.

* هدفی دارید که رسیدن به آن برایتان حیاتی است: مثلا خریدن لپ تاپ برای فرزند دانشجویتان که برای انجام پروژه هایش به کافی نت می رود.

* در کاری به موفقیت و یا به نتیجه ی دلخواهتان نرسیده اید: مثلا پس از چند سال سابقه، احساس می کنید که این شغل، شغلی نیست که شما را راضی کند.

* نیاز به اصلاح روش در کار و یا زندگی دارید: مثلا شاید بی وقفه برای راضی نگه داشتن دیگران تلاش می کنید و این مساله شما را آزار می دهد.

* نحوه ی ارتباط با اعضای خانوادتان را نمی پسندید: مثلا در ارتباط با همسرتان دچار مشکل شده اید.

* بین کار و زندگی، احساس توازن نمی کنید: اینکه کار شما زندگی تان را تحت الشعاع قرار داده است، شما را آزار می دهد.

* نیاز دارید خود را بیشتر و بهتر بشناسید: تا با شناسایی نقاط قوت خود، آنها را به بهترین نحو بکار ببرید.

*شاید نیاز به یک خانه تکانی دارید: می خواهید از نو شروع کنید؟

*در ابتدای یک مسیر قرار دارید و نمی دانید از کجا شروع کنید: می خواهید رشته ی تحصیلی انتخاب کنید و آینده ی خود را بر این اساس برنامه ریزی کنید.

6

مربی چگونه به مراجع خود کمک می کند؟

مربی به درون مراجع خود می پردازد و از طریق پرسیدن سوال هایی استعداد ها، ارزش ها و نقاط قوت او را به خودش نشان می دهد و با تمرکز بر نقاط قوت مراجع، احساس قدرت را در او بیدار می کند و او را به راه می اندازد چرا که قدرت درون، موتور محرک است.

مربی آیینه است. فرد را به خودش نشان می دهد.

مربی پیشنهاد نمی دهد. گوش می کند. و از حرف های مراجع به خودش باز می گرداند.

مربی قضاوت نمی کند.

مربی آموزش دیده است تا احساس مراجع را درک کند، فکر او را بفهمد و از روی تن صدا و وضعیت جسمانی، وضعیت روحی مراجع را متوجه شود.

7

چرا به صورت مجازی؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی برای صرفه جویی در زمان و هزینه ها افراد بیشترین ارتباطات شخصی و کاری خود را به صورت مجازی برقرار می کنند. یکی از این مسیرهای ارتباطی استفاده از تلفن و اینترنت است.

مهم ترین جنبه ی کوچینگ پرسش و پاسخ است. مربی دارای گوش های شنواست که می تواند نکته های ریز وظریف را از کلام شما بیرون بکشد. به همین خاطر است که کوچینگ از طریق نرم افزار های چت صوتی و تلفن، کیفیت کار را کاهش نمی دهد، بلکه دسترسی را آسانتر می کند و احتمالا این احساس را در شما ایجاد می کند که در هر زمان به مربی خود دسترسی دارید و می توانید با او صحبت کنید و نتایج و دستاوردهای خود را با او درمیان بگذارید.


 

 

 

کوچینگ یک رشته ی جدید است که بر پایه ی روانشناسی مثبت نگر بنا شده است. هدف آن حمايت از افراد درايجاد يک زندگی ايده ال و رضایت بخش است. کوچ کسی است که با مراجعين خود درباره ی موضوعات مختلف اعم از مسائل حرفه ای تا موضوعات شخصی و روحی - روانی گفتگو می کند و آن ها  را در مسیر تعيين و دستيابی به اهدافشان حمایت می کند.

روند کوچینگ با روش های درمانی روانشناسی و مشاوره متفاوت است. تمرکز کوچینگ بر حرکت به سوی آينده است. يک کوچ به اتفاقات گذشته ی فرد علاقه ای ندارد. او در زمان حال زندگی می کند و به آن چیزی که مراجع در حال حاضر در زندگی می خواهد و تغييراتی که مشتاق به انجام آنها است علاقمند است.

در علم کوچینگ، به فرد به منزله ی متخصص زندگی خویش نگاه می شود و کوچ با به کار گرفتن دانش خود با فرد در پيدا کردن راه حل مساله تشريک مساعی می کند. او سوالاتی را مطرح می کند و به مراجع اجازه می دهد خود راه حل مختص به خودش را پيدا کند.


 

 

بهترین راه آشنایی با کوچینگ تجربه ی اونه!