قالب وردپرس

سازش

سازگاری زناشویی

به ندرت تجربه ای لذت بخش تر از این است که حرف مبهمی را بزنید و بدانید که همسرتان دقیقاً منظور شما را می فهمد. توانایی در صحبت خودمانی، ایماء و اشاره، نکته پرانی و چشمک زدن و نظایر آن، نشانۀ نزدیکی و صمیمیت است.

هم صحبتی زن و شوهر با هم برای رشد و بقای احساس صمیمیت آنها نقش قطعی می یابد. متاسفانه بسیاری از زوجها و شاید بتوان گفت اغلب آنها از مهارت های لازم برای گفتگو با یکدیگر برخوردار نیستند و بنابراین، بی آن که بخواهند، گرفتار سوء تفاهم و دلسردی و تکدر خاطر می شوند.

صداقت صد در صد در رابطه زناشویی نه تنها مشکل، بلکه غیر ممکن است و این گفته بظاهر عجیب است زیرا زندگی زناشویی از جمله روابطی است که موفقیت آن را در صداقت جستجو می کنند. به دلایل مختلف این چنین نیست. صداقت صد در صد می تواند چون تحمل سیلی بر صورت دردناک باشد.

صحبت های صادقانه، اما زیان بار، جراحات احساسی عمیقی را در دل همسر ایجاد می کند. محکوم کردن های موقتی ناشی از صداقت، اغلب خود فریبی و ناشی از احساسات ذهنی است.

صداقت و صراحت به سادگی با هم به اشتباه گرفته می شوند. مثلاً می توانید مستقیماً و بدون نشان دادن افکار و احساسات درونی منظور خود را بیان کنید.

بسیاری از اشخاص مدعی هستند که نمیتوانند با همسرشان راحت صحبت کنند، حالت دفاعی و دامن احتیاط می گیرند، مبادا حرفی بزنند و همسرشان را ناراحت کنند.

بی اختیاری در صحبت، یعنی آنکه تکمه ای را فشار دهیم و دستگاه تکلم خود را به کار اندازیم تا آنچه را در ذهن خود ذخیره دارد به زبان کلام جاری کند. اما اگر قرار باشد طرز صحبت خود را تغییر دهیم و مثلاً اگر بخواهیم بشتر ابراز وجود کنیم و صراحت بیشتری به خرج دهیم و یا اگر بخواهیم در بیان کلمات دامن احتیاط بگیریم و به اصطلاح سیاستمدارانه حرف بزنیم، مسئله فرق می کند.

ایجاد عادت های جدید در طرز تکلم با یاد گرفتن سایر مهارتها تفاوتی ندارند.

بسیاری از زنها از شوهرانشان انتظار دارند که از احساسات خودشان حرف بزنند. ابزار احساسات از سوی شوهر موجب می شود که بسیاری از زنها نسبت به شوهرانشان احساس صمیمیت بیشتری بکنند. همین مطلب در مورد مردها هم صدق می کند. واکنش احساسی زن و مرد نسبت به فراز و نشیب های زندگی، به آنها احساسی از وحدت و انسجام می بخشد.

بسیاری از روابط به ظاهر موفق برای زن و شوهر رضایت بخش نیستند. ممکن است در حد انتظارات نانوشته ازدواج ظاهر شوند و با این حال از مصاحبت با هم و از زندگی مشترک خود لذت نبرند. در بسیاری از زندگی های زناشویی، موارد بسیار جزئی روی هم انباشته می شوند و تولید اشکال می کنند.

دوم، با آنکه ممکن است زن و شوهر در برخورد با مسایل زناشویی با هم کنار بیایند، گفتگوهای آنها ممکن است عاری از لطافت بوده، به جنبه های لذت بخش روابط زندگی مشترک بی توجه بمانند.

از آن گذشته، برخی از ازدواجها در رفتارهای جدی و رسمی گم می شوند و طراوتشان را از دست می دهند. طرز تلقی مصیبت آمیز دیدن امور و طز تلقی مرگ یا زندگی کار روابط زناشویی را دشوار می کند.

مشرب خوب از جمله اجزاء مهم روابط زناشویی لذت بخش است. به اعتقاد بسیاری از زوجها، بهترین لحظات عمرشان زمانی بوده است که با همسرشان حرف می زدند و شوخی می کردند و می خندیدند.

 

 

مقررات آداب گفتگو

می توانید با چند راهنمایی گفتگوهای خود را لذت بخش و موثر کنید. با رعایت پیشنهادها می توانید بسیاری از مشکلات موجود بر سر راه گفتگوهای خود رااز میان بردارید.

قانون شماره ۱ : با همسر خود هماهنگ شوید

شرط لازم صحبت ثمربخش هماهنگی زن و شوهر است. به عبارت دیگر، زن و شوهر برای اینکه بتوانند با یکدیگر ارتباط سازنده برقرار سازند باید در مسیر صحبت یکدیگر قرار گیرند.

اما چگونه می توان کانال مناسب صحبت را پیدا کرد؟ نکته ای را که نباید فراموش کنیم این است که امکان دارد روشی که در صحبت های رسمی نتایج بسیار مطلوب می دهد در روابط زناشویی تولید اشکال کند.

قانون شماره ۲ : با علاقه گوش بدهید

زنها هنگام گوش کردن با ابراز کلماتی نظیر راستی، آره، عجب، و تکان دادن اجزاء صورت به ناطق می فهمانند که به حرف های او گوش می دهند و حال آنکه مردها در حال گوش دادن بیشتر سکوت می کنند.

قانون شماره ۳ : از قطع صحبت اجتناب کنید

قطع صحبت هم مانند سایر عادات مربوط به تکلم ممکن است بخشی از طرز مکالمه اشخاص باشد و برخلاف برداشت احتمالی کسی که صحبتش قطع می شود، ارتباطی با خود محوری و مخالفت و غیره ندارد.

قانون شماره ۴ : ماهرانه سوال کنید

سوال می تواند آغازگر صحبت و ادامۀ آن و در نهایت دیگر اسباب توقف و ناتمام ماندن آن گردد. بعضیها طبیعتاً کم حرف هستند، در برخورد با این اشخاص باید زمینۀ صحبت آنان را فراهم نمود.

قانون شماره ۵ : سیاست و نزاکت بخرج دهید

شاید در ظاهر رعایت این قانون در روابط زناشویی عجیب به نظر برسد، اما در عمل ، هرکس حساسیت هایی دارد و حتی نزدیکترین اشخاص ممکن است احساسات مارا جریحه دار کنند. مثلاً بعضی از اشخاص نسبت به وضع ظاهر خود حساس هستند، بعضیها به طرز صحبت خود با سایر اعضای خانواده حساسیت دارند.

 

عشق هرگ کافی نیست. دیوید برنز. مهدی قرلچه داغی

اگر جالب است می توانید به دوستانتان نشان دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *