قالب وردپرس

از خود دفاع کنید

توانایی دفاع از خود

در ارتباط یک مادر و دختر، دختر سلطه جوست و مادر را تحقیر می کند. اما مادر به خاطر اینکه معتقد است یک مادر خوب باید تحمل زیادی داشته باشد، به روی خود نمی آورد. آنها اخیرا آشپزخانه ی خانه شان را بازسازی کرده اند. یک شب که مادر در حال شست و شوی میز آشپزخانه بود، دختر با لحن تندی به او گفت: «چرا میز را می شویی؟ مگر کارگری که آشپزخانه را تعمیر کرد، نگفت که قبل از نصب لوله ها نباید در آشپزخانه آب بریزید؟» مادر ناراحت شد و از شدت غم، اشکش سرازیر شد و در  حالی که از اتاق بیرون می رفت گفت: «باورم نمی شه که اینطوری با من حرف می زند!»

به نظر شما چه اشکالی در این نحوه ی برخورد هست؟

آنچه مسلم است، مادر نه احساسش را ابراز می کند و نه حرف های دخترش را تصدیق می کند. او احساساتش را در دل نگه می دارد. در حقیقت او قصد دارد نقش یک مادر با گذشت را بازی کند. او احسساتش را به صورت انفعالی ابراز می کند و بی آنکه حرفی بزند ( و از خود دفاع بکند) از آشپزخانه بیرون می رود. هدف او این است که با برقراری ارتباط با دختر خود، رابطه شان را بهتر کند.

او باید به دخترش بگوید که طرز سخن گفتنش خوب نیست و از این بابت ناراحت است. او می توانست بگوید: «نمی دانستم که نباید امشب از آشپزخانه استفاده کنم. دقت می کنم که آشپزخانه را تر نکنم. اما از اینکه با من بد صحبت می کنی از دستت ناراحتم. از تو انتظار دارم که احترام مرا نگه داری. طوری صحبت کردی که انگار از دست من ناراحتی. اگر از من ناراحتی می توانی آن را با من در میان بگذاری» با این طرز برخورد مسئله ی لحن بد دختر مطرح می شود و او را به حرف زدن به طرز دیگری تشویق می کند.

احتمالا دختر از مادرش ناراحت است، به همین خاطر به جای طرح مسئله و گفت و گو درباره ی آن، رفتار پرخاشگرانه و توهین آمیزی را انتخاب می کند و وقتی مادر از اتاق بیرون می رود، احساس قدرت می کند. مادر می خواهد از برخورد اجتناب کند و مادر خوب و خوش اخلاقی باشد، این رفتار هر دوی آن ها را رنج می دهد؛ اما اگر مادر در صدد دفاع از خود برآید هر دو سود خواهند برد.

(از حال بد به حال خوب. دیوید برنز. ترجمه دکتر مهدی قراچه داغی)

 

اگر جالب است می توانید به دوستانتان نشان دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *