قالب وردپرس

دشواری انتخاب

دشواری انتخاب

دلم گم کرده راهش را

و چشمانم نگاهش را

شبیه آسمانی که

شبی گم کرده ماهش را

***

دغدغه ی انتخاب یکی از دغدغه های مهم انسان است. زندگی مجموعه ای است از انتخاب ها که برایند آن ها سرنوشت انسان را شکل می دهند. انتخاب در سنین مختلف، اشکال متفاوتی به خود می گیرد. در سنین بلوغ انتخاب سبک و روش زندگی و نوع نگاه پر رنگ است. در سنین بالاتر شاید انتخاب اصلی، انتخاب رشته و دانشگاه باشد. در سنین بالاتر انتخاب مهم و کلیدی انتخاب همسر است. انتخاب شغل را هم در این لیست قرار دهید. هر یک از این انتخاب های مهم، به نوعی مسیر زندگی را تغییر می دهند.

مهم ترین عنصر در انتخاب صحیح شناخت و درک درستی از خود است. من وقتی خودم را بشناسم و ارزش های خودم را بدانم و از اولویت های زندگی خود آگاه باشم؛ وقتی از استعداد ها و علایق خود با خبر باشم، قطعا انتخابی نزدیک تر با شخصیت و ویژگی های خود انجام خواهم داد. هر چه شناخت بیشتر، انتخاب دقیق تر و واقعی تر. 

در تعریف کوچینگ گفته می شود که یک مربی نقش آیینه را دارد. مربی همچون آیینه درون فرد را به خود نشان می دهد؛ بنا بر این ویژگی یکی از ابزار های خودشناسی استفاده از مربی است.

یک مربی خوب می تواند در برهه های مختلف زندگی و در هنگام رویارویی با انتخاب های مهم و کلیدی به کمک شما بیاید و قسمت های فراموش شده ی درونتان را به شما یادآوری کند. به یاد شما بیاورد که شما فلان ویژگی را که مدت هاست آن را فراموش کرده اید، را هم دارید؛ یا به شما نشان دهد که شما سعی در مخفی کردن فلان ویژگی خود دارید، دلیلش چیست؟ 

یک مربی شما را و انتخاب های شما را به چالش می کشد و بدین ترتیب سرنوشت شما را تغییر می دهد.

یک مربی همراه خوبی است در جهت خودشناسی.

اگر جالب است می توانید به دوستانتان نشان دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *