قالب وردپرس

تحقق رویا

تحقق رویا

هرچه تمرکز بیشتری روی اهدافتان داشته باشید، دستیابی به اهداف را سریعتر و سهل تر می کنید. مرور منظم اهداف، رفته رفته ذهن را شرطی می کند و ذهن در زمان های منظم، نا خودآگاه به آن اهداف می اندیشد.

ارسطو معتقد است، تفکر بدون تصویر ذهنی غیرممکن است؛ به این معنا که وقتی به چیزی فکر می کنیم، در حال ساختن تصویری از آن در ذهن هستیم. در واقع فکر کردن به هر چیز یعنی تصور کردن تصویر آن.

ذهن، در هر لحظه می‌تواند به عوامل محدودی توجه کند، لذا مغز باید انرژی زیادی صرف این‌کار کند که ”به چه چیزهائی نباید توجه کند.“ عوامل محرکه ی بی‌شماری در هر لحظه، ما را بمباران می‌کنند، مغز ما آن‌ها را بررسی می‌کند و فقط اموری را مورد توجه قرار می‌دهد که برای ما مهم باشند، موضوعاتی که ما بسیار به آن ها فکر می کنیم.

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که مثلاً پس از خرید یک وسیله ی جدید، آن وسیله را در همه جا می بینید. علت چیست؟ آیا آن ها قبلا وجود نداشتند؟ البته که قبلاً هم نمونه ی آن وسیله، به طور فراوان وجود داشته است. اما چرا قبلا متوجه نمی شدید و چرا حالا به ‌طور مکرر مشابه آن را می بینید؟

حتما شنیده اید که اگر انسان بتواند فقط ۱۸ ثانیه روی چیزی که واقعاً می خواهد تمرکز کند یک زنگ بزرگ در کاینات به صدا در می آید که توجه کل هستی را به سمت آن خواسته جلب می کند و اگر این ۱۸ ثانیه تا ۶۸ ثانیه ادامه پیدا کند، کل هستی برای تحقق آن خواسته به تکاپو می افتد؛ اگر آرزوست برآورده می شود و اگر سوال است برایش جوابی پیدا خواهد شد. دلیل چیست؟

سیستم ”RAS“ یا غربال ذهنی

مغز انسان توانایی های شگفت انگیزی دارد. بیشتر انسان های موفق به این توانایی ها پی برده اند و از آنها سود می برند. برخی هم که آگاهی چندانی ندارند، ” ناخودآگاه ” از آن بهره می گیرند. از جمله این توانائی های مغز مکانیزمی است که ” نظام فعال کننده مشبک ” نام دارد. این مکانیزم موجب می‌گردد که ما، تنها بخشی از واقعیت را ببینیم. بخشی که مدام به آن می اندیشیم و با در ذهن مرور می کنیم؛ از این رو می توان گفت این نظام وظیفه پاسداری از اندیشه های ما را بر عهده دارد.

دنیس ویتلی در کتاب « بذرهای عظمت» سیستم RAS را این گونه توصیف می کند: شبکه ای کوچک از یاخته ها به طول حدود ده سانتی متر، که به شکل و اندازه ی یک چهارم سیب است. من مایلم آن را “کامپیوترِ سیبِ کار گذاشته در مغز”، بنامم.

شبکه RAS رابطه ای بین هدف ها و سلول های مغز ایجاد می کند و به این ترتیب مامور تحقق آن هدف ها می شود. ما می توانیم از این مکانیزم در مسیر دستیابی به هدف هایمان استفاده کنیم. هدف هایمان را در ذهن مرور کنیم، جزییات آن را بررسی و به طور مداوم به آن ها توجه داشته باشیم. به این ترتیب اولویت ها را برای مغزمان تعیین و نیروهای درونی خود را در جهت برآورده شدن آن ها بسیج کرده ایم. کمک دیگری که سیستم غربال ذهنی به ما می کند این است که آنچه را لازم است در این راستا بدان توجه کنیم به ما یادآوری کند.

از این منظر کار هدف‌گذاری و توجه به اهداف را می توان به قدرت بینائی چشم، تشبیه کرد. یعنی هر چه به هدف مورد نظر نزدیک تر ‌شویم آن را با دقت و روشنی بیشتری می‌بینیم؛ نه تنها خود آن هدف، بلکه اطراف و جوانب آن را به ‌طور دقیق‌تر مشاهده می‌کنیم(علیرضا پناهی، ماهنامه طمطراق)

اگر هرروز تصاویر شفافی از رویاها یا اهدافمان ببینیم، علاوه بر اینکه این تصاویر در ضمیر ناخودآگاهمان ثبت می شوند، نظام فعال کننده مشبک مامور تحقق یافتن آن ها می شود. هر چه تعداد بیشتری اهداف را ببینیم، احتمال تحقق آن ها بیشتر می شود.

چگونه هدفمان همواره جلوی چشممان باشد و از چه طریقی مدام اهدافمان را یادآوری کنیم؟

تابلوی آرزوها:

ابزاری قدرتمند و کاربردی که به سادگی این امکان را به شما می دهد تا خواسته های قلبی و رویاهای خود را هر روز و هرشب مرور کنید. طرز کار این ابزار به این صورت است که شما عکس هایی تهیه می کنید  و روی تابلو می چسبانید و هرروز آنهارا مرور می کنید.

یک مقوا یا یک پوستره در اندازه ی آ۳ یا بزرگتر که تصاویری برانگیزاننده از آرزو های خود روی آن می چسبانیم و در جایی قرار می دهیم تا روزانه و به صورت مکرر با آن برخورد کنیم. تصاویر تابلو اهدافمان را به یادمان می آورد و تمرکز ما را به سمت آن ها جلب می کند و در نتیجه به عنوان اهدافی قابل دستیابی می پذیرد. این تصاویر به صورت خودکار به بخشی از واقعیت زندگی ما تبدیل می شوند و به این ترتیب زمینه ی جذب و تحقق آن ها فراهم می شود.

گام ۱: لیستی از آرزوهایتان را بنویسید

گام ۲: یک مقوا حد اقل با قطع آ۳ تهیه کنید

گام ۳: نزدیک ترین تصاویر به آرزو هایتان را تهیه کنید. تصاویری که حس رضایت و برانگیختگی را در شما ایجاد می کنند مناسب هستند. این تصاویر را می توانید از طریق جستجو در اینترنت به دست آورید. بهتر است تصاویر رنگی باشند.

گام ۴: تصاویر را روی مقوا بچسبانید.

تابلوی آرزو های شما آماده است آن را در جایی قرار دهید که هر روز بار ها ببینیدش.

این عکس ها قرار است در ضمیر ناخودآگاه شما ثبت شوند، و از آنجایی که تصاویر حک شده بر ضمیر ناخوداگاه شما به واقعیت تبدیل خواهند شد، خوب دقت کنید که چه عکس هایی را بر تابلوی آرزوهایتان می چسبانید! می خواهید که باشید و چه کار کنید؟ دوست دارید چه ماشینی سوار شوید و در چگونه خانه ای زندگی کنید؟ عکس هایی از رویاهایتان تهیه کرده و به واسطه ی این تابلو هر روز مرورشان کنید.  یادتان باشد که زندگی چیزی جز صورت خارجی افکار و تصاویر ذهنی شما نیست.

می توانیم هر روز یک ساعت مشخص به مدت چند دقیقه رو به روی این تابلو بایستیم و به یاد آوریم که ما قرار است به این اهداف برسیم و خود را در زمان دستیابی به این اهداف تصور کنیم. اگر احساس شعف با تمام وجود باشد، شما نهایتا به هدف خواهید رسید. می توانید احساس شعف و لذت را با پخش یک موسیقی شاد دو چندان کنید.

 

اگر جالب است می توانید به دوستانتان نشان دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *