قالب وردپرس

به آنچه می بینی شک کن!

دیدن

احساسات دیدگاه ما را مخدوش می کنند
با استناد بر مدل شخصیت “نینا سیرز” با بازی “ناتالی پورتمن” در فیلم black swan (قوی سیاه) اثر “دارن آرنوفسکی“.

۱- نینا سیرز، دختر ۲۸ ساله ایست که در تلاش است تا از معصومیت و سادگی کودکی به شهرت و شهوت بزرگسالی پا نهد اما مادر کنترل‌گرش که با تنیدن پیله‌ای به دور او، سعی دارد او را از رذالتهای اجتماع دور نگه دارد، سدی در برابر اوست. مادری که تسلیم پذیری و احتیاط را تشویق کرده است و به او آموخته است که احساسات غریزی خود را سرکوب کند تا نینا همچنان یک قوی سفید و پاک باقی بماند. 
نینا هرکجا که می خواهد دست به تجربه بزند، با دیدن تصویر ذهنی مادر، خود را محکوم به انجام ندادن می کند تا طبق تعریف سنتی اجتماع دختر خوبی باقی بماند.

*****

دارن آرنوفسکی به خوبی نشان داده است که احساسات چه تاثیر عمیقی بر دیدگاه انسان می تواند داشته باشد. احساس عدم امنیت، تنهایی و احساس قرار گرفتن در زیر سنگینی نگاه اطرافیان، تا حدی دیدگاه نینا را تحت تاثیر قرار می دهد که نینا شخصی شبیه به خود را می‌بیند که با حالتی تهدید آمیز به او نزدیک می شود. آن شخص همراه نیناست در مترو، در خیابان و هر جایی که نینا می رود (این موجود، خودِ به بند کشیده شده‌ی اوست. تمایلات سرکوب شده‌ی او و وجدان ملامتگری است که توسط مادر و اجتماع شکل گرفته است.)

فیلمساز در ادامه نشان می دهد که چگونه نینا از این احساسات منفی رهایی می یابد:

۲- داستان رشد نینا:
نینا بازیگر تئاتر است، بازیگری که به حرفه ی خود عشق می ورزد و با پشتکار و علاقه به تمرین می پردازد و نهایتا موفق می شود نقش اصلی یکی از مشهورترین و پرنمایش‌ترین باله‌های جهان را بدست آورد. نمایش  “دریاچه قو” اثر فاخر  “پیوتر ایلیچ چایکوفسکی” آهنگساز روس.

در این نمایشنامه دو نقش اصلی وجود دارد: نقش قوی سیاه ( مظهر پلیدی) و نقش قوی سفید ( مظهر پاکی). تینا باید هر دو نقش را بازی کند. بازی کردن در نقش قوی سفید برای نینای معصوم آسان است اما بازی در نقش قوی سیاه برایش چالش بزرگی است، او تا به حال نقش سیاه را در زندگی اش بازی نکرده! با این همه او بسیار تلاش می کند تا این موقعیت بزرگ را از دست ندهد؛ و تحول او درست در طول روند همین تمرین ها و درک احساس پلیدی قوی سیاه، ایجاد می شود. در این روند نینا با لایه های سرکوب شده ی خود روبرو می گردد، با احساساتی که درست بر خلاف تربیت های مادر اوست. سر آغاز رشد نینا، جدایی از مادر و مقابله با اوست. نینا هویت مستقلی می یابد. هویتی که دیدگاهی امن و آرام را برای او می سازد.

تولدت مبارک نینا!

منابع: ارغوان اشترانی و مرضیه برومند بر فیلم قوی سیاه

اگر جالب است می توانید به دوستانتان نشان دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *