قالب وردپرس

بهتر دیدن

دکتر شاهین فرهنگ:

دیدن نداشته ها ما را از دیدن داشته ها محروم کرده اند.

مثلا وقتی سرمان درد می کند، تمام وجودمان می شود سر درد و ناراحتی ناشی از سر درد بر ما مستولی می شود؛ و حواسمان نیست که همه اعضای بدن ما سالم اند.

وقتی فرزندمان در درس ریاضی نمره ۱۵ می گیرد، سرش داد می زنیم که این چه نمره ایست؟ به خاطر ۵ نمره ای که نگرفته. ما ۱۵ نمره ای را که گرفته نمی بینیم!

وقتی کسی برشکست می شود، احساس می کند، همه چیزش تمام شده است و دنیا به آخر رسیده. اما حقیقت این است که در این حالت او فقط از نظر مالی برشکست شده. او بقیه چیزهایی را که دارد را نمی بیند. او همه چیز دارد، فقط پول ندارد. او اعضای خانواده اش را، همسرش را، سلامتی اش و…. را نمی بیند.

کسی که تصمیم به خودکشی می گیرد، به این خاطر است که نداشته هایش را می بیند. او چشم هایش را باز نمی کند تا داشته هایش را ببیند.

ما همواره در پی بدست آوردن چیزهای بزرگیم و مادامی که به دنبال چیزهای بزرگ می گردیم، چیزهای کوچک بسیاری را که داریم، نمی بینیم.

سعدی می فرماید:

کسی در بازار راه می رفت در حالی که کفش نداشت. راه می رفت و به مردم نگاه می کرد و آه می کشید و به در گاه خداوند شکایت می کرد. شخصی را دید که که دو پا ندارد و با عصا راه می رود. همان جا سر به سجده گذاشت که ” اگر کفش ندارم، پا که دارم! “

اگر جالب است می توانید به دوستانتان نشان دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *