قالب وردپرس

برخاستن

انتخاب زندگی

أَلَسْتُ بِرَبِّکُمْ قَالُوا بَلَى

زندگی یک انتخاب است.

اما بسیاری از مردم، روحیه ی بدشان را به مسائل ژنتیکی نسبت می دهند. بعضی ها نحوه ی تربیت و تاثیر رفتار اطرافیان به خصوص پدر و مادر را در بروز این مساله مهم می دانند و پاره ای، فلاکت و بدبختی خودشان را به وضع بد جهان یا اوضاع بد مالی و اقتصادی و مانند آن نسبت می دهند. به اعتقاد این دسته آدم ها، فلاکت و بد بختی آنها ناشی از عوامل خارج از کنترل آنهاست [۱]. به ذهن این آدم ها هرگز خطور نمی کند که خود، این را انتخاب کرده اند و خودشان عامل اصلی فلاکتی  هستند که از آن شکایت می کنند.

بنا به دلایل علمی تمام کارهایی که انجام می دهیم و تمام احساس هایی را که داریم را خودمان انتخاب می کنیم. دیگران نه می توانند ما را بد بخت کنند و نه خوشبخت. تمام آنچه می توانیم از آن ها دریافت کنیم یا به آن ها بدهیم اطلاعات است. اطلاعات نمی توانند به خودی خود احساس یا عملی را در ما ایجاد کنند. این اطلاعات وارد مغز ما می شوند، پردازش می شوند، آنگاه تصمیم می گیریم که چه کاری انجام دهیم.  

بدون شک حوادث محیطی و تضاد ها و اختلافات روی ما تاثیر می گذارند اما واقعیت این است که احساسات ما تحت کنترل خود ما هستند؛ و اگر بگوییم نمی توانم احساسم را تغییر دهم در واقع مغلوب ناراحتی های خود شده ایم و با بیان این جمله خود را فریب داده ایم.

 

 

[۱]– از حال بد به حال خوب. دیوید برنز. مهدی قراچه داغی

اگر جالب است می توانید به دوستانتان نشان دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *