قالب وردپرس

انتخاب هوشمندانه

انتخاب هوشمندانه سازگاری با شرایط

تفکر مثبت و سازنده چیست؟ و دلیل تاکید ما بر انتخاب افکار مثبت به جای نگرش منفی چیست؟

بر اساس تئوری انتخاب، همه ی ما رفتار ها، گفتار و نوع نگاهمان به زندگی را “انتخاب می کنیم”؛ اگر از شرایط نارضایتی داریم، مختاریم که شرایط را تغییر دهیم. تغییر در شرایط مستلزم تغییر فکر است. انتخاب تفکر سازنده به جای تفکر مخرب.

افکار منفی، بازدارنده و مخرب هستند. افسردگی باعث می شود نسبت به وضعیت موجودمان شکایت کنیم، نسبت به آینده بدبین باشیم و همواره بر آنچه نداریم متمرکز شویم. نمی گویم و نباید تفکر مثبت را با تصورات غیرواقعی و خیال بافی اشتباه بگیریم. ذهنی ­گراییِ غیر واقعی، خوش­ خیالی کاذب است و در نهایت باعث بروز احساس اندوه می شود. اما مثبت ­نگریِ واقعی، انگیزه و توان بالقوه ی ما را بالا می ­برد. افراد مثبت­ نگر به شیوه ای مثبت، ذهن و رفتار خود را هدایت می­ کنند.

حس ما، تاثیری بر اتفاقات روزمره ندارند، فقط افکار ما را می سازد. اتفاقات همان اتفاقات اند اما حس ما باعث بروز برداشت های متفاوتی نسبت به این واقعیت ها می شود. مغز بسیاری از تصمیم ­های خود را نه بر اساس واقعیت ها، بلکه بر اساس تصوری که از آن واقعیت ­ها دارد، می ­گیرد. به عنوان مثال اگر نگرش منفی داشته باشیم، مغز شواهد مبتنی بر این احساس منفی را جمع ­آوری می کند و با ترشح آدرنالین، فرمان آمادگی در برابر شکست راصادر و ما را در مسیر پذیرش شکست قرار می دهد. در مقابل اگر ضمن تحمل مسائل رخداد ها، با افکار مثبت و تلاش به دنبال رسیدن به اهداف خود باشیم، موجب ترشح آندروفین می ­شویم که حاصلش نشاط و شادی و آمادگی برای رسیدن به موفقیت است. این یک واقعیت است که نگاه مثبت، هدف را مشخص ­تر و تلاش را بیشتر می ­کند و در مقابل افسردگی باعث ایستایی و درجا زدن می شود. آب هم اگر مدتی در برکه درحالت ایستا باقی بماند، دچار گندیدگی می شود.

دیوید وکسلر  معتقد است که هوش عبارت است از مجموعه شایستگی های فرد در تفکر عاقلانه، رفتار منطقی و سودمند و اقدام موثر در سازش با محیط. بر اساس این تعریف با هوش کسی است که در راستای سازگاری با شرایطش اقدام کند، این همان تفکر سازنده و مثبت است. 

با تدقیق و تلخیص از مقاله ی خود تلقینی مثبت. نوشته ی  سمیرا جمالو

اگر جالب است می توانید به دوستانتان نشان دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *